İçeriğe geç

“Ölücülerle” Nasıl Mücadele Edilir?

Yesil Yapraklar Arasinda Mutlu Bir Oyuncak

İkinci El Dünyası.

Bir eşya veya ürün aldınız, kullandınız ve işiniz o ürünle bitti. Dediniz ki, bir köşede yatacağına maddi bir geri dönüş sağlasın. Bu fikir gayet faydalı. Minimalist ve işlevsel düşüncede, ihtiyaç dışı hiç bir şeye gerek yoktur. Akrabanızda veya evinizde bir oda dolusu kullanılmayan eşyaların bulunduğu yerler vardır. Bunlar genellikle hiç işinize yaramayacak ve çürümeye terk edilmiş, hatıralarla yıllarca beklerler. Neden öylece dursunlar. Birilerinin işine yarayabilir. Bu sayede gereksiz tüketim önlenir.

İkinci el piyasasında alıcı ve satıcının güven üzerine bir iletişimi olmalıdır. Yalanlar bir gün mutlaka açığa çıkacaktır. Kendimden örnek vererek, ilerlemek istiyorum. İlana koyduğum ürünün özelliklerini ve ışık altında çekilmiş fotoğraflarını koyarım. Ayrıca ilk aldığım günden, farklı olarak yaşadığı bir değişim veya kusuru oluşduysa yazarım. Daha sonra alıcının bana, olumsuz yorumlarla geri dönmesini istemem. Ayrıca sert kurallar koymam. “Ölücüler aramasın, sadece ciddi alıcılar, bu fiyata yok, soru sormayın, emsalsiz…” Gibi lafların hepsi boştur. Ölücüsü de, eğlenmek isteyenide arayacaktır. Bunun önüne geçemeyiz. Önemli olan gelen taleplerin arasından alım için hevesli olanları bulmaktır. Ayrıca ilan verirken, akıllarda oluşacak soru işaretlerini azaltmak için, abartmadan detay vermek faydalı olacaktır.

“Ölücülük” Nedir?

Yine de saçma sorular gelebiliyor. Sadece muhabbet etmek için yazanlar veya ürünle ilgili bilgisi olmayıp “ahkam” kesenler çıkacaktır. Yazılan fiyata kimse karışamaz. Piyasaya göre çok yüksek veya düşük olması satıcının keyfine kalmış bir şeydir. Sadece fiyattan dolayı rakip satıcıların mesajları da gelebiliyor. “Sanane kardeşim, istediğim fiyattan koyarım” Demek yerine, sanki piyasasını bilmiyormuş gibi davranarak fikirde alabilirsiniz. Kırıcı mesajlar için en iyi yöntem, bildir ve engelle dir. Her zaman uğraşacak vaktimiz olmayabilir.

Pazarlık esnasında 100 lira yazılmış bir ürüne 20 lira gibi, komik rakamlar teklif edenlerde var. Buna teklif demek pek doğru olmaz. Aslında burada “uyanıklık” devreye giriyor. “Bir umuttur yaşamak.” felsefesiyle, belki ikna ederim. Balık yakalamak için, atılmış oltalardır. Günde yüzlerce kişiye bu oltayı atsa, birinde yakalarsa tamamdır. “Satıcı bu kadar saf olamaz.” demeyin. “Ürünün piyasa araştırmasını yapmamıştır. Sadece elinden çıksın istiyordur. Parasal kaygıları yoktur. Doğru müşteriyi beklemek için zamanı yoktur.” Bunlar olabilecek şeyler. Ölücüler denilen kesim, bunları kovalamaktadır. 🙃

İnsan Sarraflığı.

İkinci el de ister otomobil, ister fırın olsun. Hiç bir farkı yok. Her fiyat kategorisinin kendine göre sıkıntıları var. Açıkçası, dürüst satış her zaman kazançlıdır. Karşı taraftan da aynı dürüstlüğü beklemek hakkımız. İkinci el alışverişte biraz deneyim kazanınca; gerçek müşteriyi, konuşma tarzından anlayabiliyorsunuz. Gerçek alıcılar, pazarlıkta makul düşüşler talep ederler. Ödeme ve ödeme yöntemleri konusunda sorun yaratmazlar. Satıcı sormamış olsa da, ürünü ne yapacaklarını açıklama ihtiyacı duyarlar. Cevap verirken, uzun süreler beklemezler. Bunlar benim gözlemlerim. Tamamiyle güvenilir veya doğrudur diyemem.

Kim ne yazarsa yazsın, satıcı olarak duruşunuzu bozmayın ve hevesinizi kaybetmeyin. Unutmayın satılık “mal” sizin. Kimse sizi zorlayamaz. Enerjiniz yerinde ise açıklayıcı cevaplar verin. Hiç bir soruyu saçma bulmayın. Hadi, hayırlı işler.

İkinci El Alışverişte En Çok Tercih Edilen Platformlar

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/sale-bargain-offers-happy-cheerful-2254099/