İçeriğe geç

Hilal

Hilal Ay Gece

“Kısa boylu, beyaz tişörtlü, esmer tenli bir adam gördüm. Hızlı ve takıntılı adımlarla, alçak bahçe duvarının etrafından yukarı doğru gitti.” Dedi, Bekçi.

Geçen gün hurdaların alınmasıyla ilgisi olabilir mi diye, birbirimize bakındık. Yeşil boyalı, sıvaları yer yer düşmüş, evin ordan yaşlı bir kadın: “Yok yok! O değil. Yaşlı karı kocaydı onlar. Arkalarından bağırdım, ama hiç aldırış etmediler.” Pek ciddiye alan olmadı. Bekçi: şu odunları kamyonete yükleyelim de yaksın, ısınsın garibanlar. Dedi. Elinde kazma; ay ışığında önünü zar zor gören bir amca ağacın dibini eşelerken bize döndü. “Ne garibanı bizden iyi onların durumları. Neşet beyler adamlarını hiç açta açıkta koyar mı?” Yarım saatte yükledik. Tüm kısa ve küt kesilmiş odunları…
Sabah olunca yola çıkarız. Şimdi o karanlık çamurlu yollarla uğraşılmaz. İçi pamuk dolu yer yatağıyla, kalın yünlü yorganın arasında deliksiz uyumuşum.

Kulağımda çeşitli konuşmalar… “Hadi kalk! Sabah oldu.” Bekçi çağırıyor. Zar zor kalkıp ve hamur bezesi gibi bir halde sofraya doğru gittim. Masada neler neler. Tereyağı, zeytinler, kaymak, bal… Yarı açık olan gözlerim, bir anda far gibi parladı. Güzelce, birazda fazlaca kahvaltımı yaptım. Yan odada güzine sobanın üzerinde cazıl cazıl kaynayan demlik, çay kokusu evi sarmış. Şekersiz ve büyük cam bardakta çayımı içip, hazırlandım.

İki köy uzaklıkta, mezarlığı geçince taş fırına geldim. Elinde kürekle, ekmek süren usta: Hop! Yanlış geldin. Arka sokakta ki Ahmet abinin evine gideceksin. Kafamı öne dogru salladım. Fazla durmadan, sekiz numaralı tek katlı ve bakımlı evin önünde indim. Evin demir kapısının yanına, odunları dizmeye başladım. Neredeyse hepsini yığmıştım. İçerden orta boylu, toplu bir adam çıktı. “Evlat! Sen salak mısın?” İnce uzun bir sopayı eline aldı. “Bunlar hiç buraya konur mu? Sen hiç mi medeniyet görmedin.” Dişlerini sıka sıka. Yüzü pancar gibi olmuş bir halde. Hiçbir şey demeden, atladım arabaya, yıldırım gibi patronun yanına…

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/crater-crescent-moon-dark-1853110/