Nerede O Eski “Forumlar” ?

Forum yazisi etrafinda el ele cember olusturmus insanlar

2000-2009 yılları forum siteleri için altın yıllardı. Kategorilere ayrılmış başlıklar. Moderatörler, adminler ve üyeler. Forum kullanıcıları bir ihtiyaç doğduğunda, üye olur, sorusunu sorar, cevabını alır ve çeker gider. Bunların dışında yetkili olmak isteyen bir grup da vardı. Moderatörler. Çok paylaşım yapanlar. Üyelere yardımcı olanlar arasından seçilirdi. Bazı forumlar kopya içerikle bile yetki verirdi. Bu forumun kalitesi ile ilgili bir durum. 
“Yalan yok.“
Ben de çok çeşitli forumlara aktifdim. Az da olsa gerçekten bilgili insanlar sayesinde bir şeyler öğrendim. Moderatörlük için çılgınlar gibi paylaşımlar ve mesajlar yazıyordum. Ve oldum da. Bazı forumlarda admin’liğe kadar yükseldim. Sonra yetmedi kendi forumumu açtım. 2010-11 yıllarında sıfırdan forumlarımı kurdum. Arkadaş çevrem genişledi. Moderatörlerimiz, süper moderatörlerimiz oldu. Zamanlama olarak forumların çöküş dönemine denk geldim. Ne kadar özgün içerik veya çabalama da olsa maliyetini karşılamayınca bazı projeleri bitirdim veya duraklattım. Ortalık kopyala yapıştır içerikten geçilmiyordu. Forumda açtığım bir konu anında başka bir forumda otomatik açılıyor. Hatta benim konumdan daha önce çıkıyordu. En çok ilgi çeken konular resimli anlatım rehberleri veya hediye dağıtım konularıydı. Hala devam eden arkadaşlıklarımız var. Ayrıca on tane forum olmasındansa bir kaç ana forum ile yola devam ediyoruz. Şu an kendime ait forum sitem yok. Ancak beni tanıyanlar sensiz olmaz deyip, zorla çekiyorlar. Özgün içerik paylaşdığımdan olsa gerek, açtığım konular hep hit olmuştur. Ben de eski günlerin alışkanlığı destek veriyorum. 
Neden Böyle Oldu ?
İnsanlar forumlarda bir şeyler paylaşırken, birisi gelip “Türkçeyi doğru kullan.” Deyip. konuyu silip, seni insanlar içinde rencide edercesine ifşa ediyordu. Uyarmak veya özelden mesaj atmak yok. Bunun nedeni yetkili seçerken sadece mesaj sayısına bakmak. İçerik hiç önemli değil. Moderatör kavramı her şey demektir. Senin siteni temsil eder. Seni temsil eder. Maaşlı bir çalışan değildir genelde. Gönüllü olması onu üstün tutmaz. Adaletsiz davranması da cabası. Seni ufacık bir hatadan uzaklaştırırlar veya rencide ederler. Başka birisi istediğini yapar sesleri çıkmaz. İnsanlar böyle şeylere mecbur değiller. Hele sosyal medya gibi bir alternatif gelmişken. Şuan forum yok mu ? Var elbet. Ancak bir elin parmakları kadar yok. Çöplükte kendinize bir şeyler bulabilirseniz şanslısınız. Kaliteli içerik paylaşan insanlar bir anda ortadan kayboldu. Onları “gücendirdiler”. Adam yıllarını vermiş yüzlerce binlerce  konu açmış. İnsanların sorununu çözmüş. Üstelik beş kuruş almadan. Bir kalemde silersen. Olacağı kestirmek zor değil.
Sonuç.
Forum insanların toplanma noktası olmaktan çıktı. Çok karışık. Ticari veya reklam alanı haline geldi. Toplanma ihtiyacımızı nerede gideriyoruz? Her yerde. Çok şükür. Türkçe dahi yazamayan insanların kendini bir şey sandıkları krallıklarına mecbur değiliz. İnstagram, Twitter, Facebook ve yeni gelecek medya ortamları özgür paylaşım için bir çare oldu. Kusursuz değil ancak kısmi kurtuluş kapısı oldular.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.