İçeriğe geç

Bilgisayar Toplama Modası Bitmiyor.

Bilgisayar Donanimlari

Geçmiş

Doksanlı yıllarda başlayan bilgisayar toplama işleri, merak ve saygı duyulan akım olarak başladı. Krem rengi kasalar, monitörün altında, yatay olarak piyasaya çıktı. Uzun yıllar yatık kasalar kullanıldı. Sonra birilerinin aklına, dik kasa yapmak gelmiş olacak ki yükseldiler.

İlk okul yıllarında arkadaşımın evine gittiğim de görmüştüm. İnternet kafeye toplattırdığı bilgisayarını, öve öve anlatıyordu. GTA Vice City açtı. Tommy ile alemlere akıyor. Yoldan istediğı arabayı çeviriyor. O klavyeden gaz-fren yaparken, ben de fare ile etrafa bakıyordum.🙃 Ağzımızın suyu aka aka eğleniyorduk.

Ses sistemine paralel LED bağlayıp, müziğin temposuna göre dalgalanışını keyifle izlerdik. Zararı var mı? Yok mu? Düşünmeden, herşeyi uygulama dönemleri. İlk bilgisayarım hazır toplanmış masaüstü olarak eve geldi. Babam, iyi paralar ödeyerek, son modelinden almıştı. Tüplü monitör, 512mb RAM, 6600GT ekran kartı, Pentium D 3.4 GHZ işlemci, kızıl ötesi alıcısı bile vardı. Üzerinde çok deneyler yapmıştım. Merak ve öğrenme hevesiyle sürekli sorun çıkarıyor, çözmeye uğraşıyordum. Format atmayı, video düzenlemeyi, CD yazmayı ilk onunla öğrendim. İlkler unutulmaz.

Günümüz

Dizüstü bilgisayarlar, kalın yapıları ve geriden gelen özellikleri ile ikinci planda kalmaktan sıkıldılar. Nvidia’nın GTX 10XX serisi ile masaüstü grafik gücü taşınabilir bilgisayarlara geldi. Toplama kasalar, modifiye araçlar gibi göz bebeğimiz olsa da, değişen ihtiyaçlar ve tasarım uyum dengesini kurmakta zorlandılar. Mobil işlemci üretim teknolojisinin gelişmesi ile enerji tüketimi ve ısı dengesi masaüstü ile yarışta beraberliği yakaladı.

İş yine maliyette bitiyor. Mobil teknolojiler üstün olsalar dahi, sabit sistemler ile fiyat farkı büyük. Bugün Bin Dolara alacağınız taşınabilir bilgisayar özellikleri ile aynı paraya toplanan kasa, çok daha üstün özelliklere sahip olabiliyor. Bu sonsuz kıyaslama, bazen gereksizleşiyor. Gerekli yere, doğru ürün kullanımı daha önemli. Meraklı veya teknik yetkinliğe sahip biriyseniz, kasa sisteme müdahale şansı daha yüksek. Dizüstü bilgisayarlarda RAM ve Sabit Disk değiştirme büyük fırsat iken, kasalarda her şey emrinize amade. Temizlik ve bakım işleri de aynı konumda.

Nasıl?

Bazen büyük kasalarla uğraşmaktan sıkılsamda, mobile geçemiyorum. İhtiyacımı karşılayacak dizüstü maliyet olarak çok yukarılarda yer alıyor. Tek makina ile her işi yapmak büyük avantaj. Şuan kullandığım bilgisayarımı 2015 yılında topladım. Ancak içerisinde o yıldan kalan sadece anakart ve işlemci oldu. Yükseltme (Upgrade) yaparak güncel oyunlarda ve işlerde, eski nesil olduğunu hissettirmiyor.

Taşınabilir bilgisayar cazibesi gözümde her gün yükseliyor. Kablo karmaşasından kurtulmak, birleşik tasarım masamın daha temiz görünmesini sağlayacak. Piyasaya baktığımızda hazır toplanmış kasalar veya bireysel toplanmış kasalara ilgi azalıyor. Özellikle yüksek gereksinimli oyun tercih edilmemişse, orta seviye taşınabilir cihazlar gayet güzel iş görüyor.

Toparlıyoruz

Şuan ki durumda; kasa sistemler, varlığını sürdürüyor. Ancak, daha çok kurumsal ve profesyonel işlerde tercih ediliyor. Ayrıca boyutları oldukça küçülüyor. Daha keskin ayrımlar ile sektörlerde yerini alıyor.

Son kullanıcı tarafında ise kitap gibi açılan yapıda ki taşınabilir bilgisayarların tasarımları değişecek. Katlanabilir/kıvrılabilir ekranların gelişmesiyle daha zarif ve güçlü olacaklar. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz vücuda entegre edilmiş yapıda ki sistemler için biraz daha zaman var.

Hatırlatma: Yazıda kullanılan marka, model veya isimler örnek vermek amacıyla kullanılmıştır. Herhangi bir ürüne yönlendirme veya reklam amaçlı içerik yoktur.

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/computer-fan-wires-parts-inside-893226/