İçeriğe geç

Covid19 Günlüğü: Karantinadayız. Rahatsız Etmeyin!

Ozel Kiyafet Ve Maske

Koronayla Yaşam

Bütün dünya kısmen evine kapanmış. Bu beladan kurtulmayı bekliyor. Televizyona çıkan doktorların çaresizliği gözlerinden okunuyor. İlaç yok, aşı yok. Bazı ülkelerden “Yaptık” haberleri geliyor. “Aşının uygulaması zaman alacak.” deniyor. “Sıtma” için kullanılan ilacın fayda sağladığı, iyileşme süresini azalttığı belirtiliyor. Çin’den gelen ilaçlar hastanelere dağıtılmış. Medyada ki her habere itibar etmemeye çalışıyorum. Doktorların yorumları, oldukça kıymetli. Bilim insanları farklı görüşler öne sürüyorlar, ortak noktaları ise temizlik.

Çoğu iş yeri kapandı veya evden çalışma sistemine geçti. Her sektör evden çalışmaya uygun değil. Hizmet sektörü ve üretim yavaş da olsa devam ediyor. Tatil edilmeyen yerlerde çalışanlar, boş sokaklarda işe gitme gayretindeler. Servis imkanı olmayan çalışanlar, toplu taşıma duraklarında bekliyorlar. Faturaların ödenmesi gerek. Ücretsiz izin çözüm değil.

Bir de “Evde Sıkılıyoruz.” grubu var. Dışarıda çalışmak zorunda olanları düşünürlerse, keyifleri yerine gelir. Kimse kendini veya yakını riske atmak istemez. Bende çalışmak zorunda olanlardanım. En büyük çekincem, evde ki yaşlı büyüklerime bulaştırma riskini taşımam. Genç kişiler bir şekilde atlatıyor. Ancak emektar ve göz bebeği yakınlarımız zorlanacak. Kendimi sürekli dezenfekte etmeye çalışıyorum. Eller, ayakkabılar ve kıyafetler derken, temizlik hastası olduk.

İnsanlarda virüs bilinci oluştu. Markette, durakta veya sokakta aralarındaki mesafeyi korumaya çalışıyorlar. Maske ve eldiven bulabilen takıyor. Bulamayan, elbisesinin yakasını kaldırıyor. Evde kal çağrısı ilk başlarda ciddiye alınmıyordu. Vaka ve kayıp sayıları arttıkça, gerçeğin farkına vardık.

Adı konulmamış, sokağa çıkma yasağı uyguluyoruz. Sosyal mesafe denilen boşluğu korumaya çalışıyoruz. Sıcak toplum olarak zorlanıyoruz. El sıkmayı ve sarılmayı bıraktık. Sanki şehirde nüfus üçte bire düştü. Hava temiz kokuyor. Ses azaldı. Hayalini kurduğumuz sakin yaşamı zoraki sağladık. Bu bela bitince, eski düzene dönmek beni düşündürüyor.

Kaynaklar

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/computer-fan-wires-parts-inside-893226/
Neresinden Tutarsan Tut Corona: https://www.logdefteri.com/neresinden-tutarsan-tut-corona/
Dünya Sağlık Örgütü: https://www.euro.who.int/en/home