İçeriğe geç

5G Geliyor: Hızlı İnternette Son Durum.

Anten 5G Baz Istasyonu

İzmir merkez de yaşayan birisi olarak, eskiden bilindiği gibi sakin ve nezih bir şehir değil. Alınan göçler, İstanbul kadar olmasa da hayat akışını alışılmışın dışına sürükledi. Evde VDSL kullanmanın verdiği rahatlıkla cayır cayır telefonlarda akıyoruz. Geçen gün, eve gelen kabloları yenilediler. Bir gece internetsiz kaldık. Mobil veriye saldırdım. İnternetin olmaması nefes darlığı etkisi yaratıyor. Bilgisayarımı internete 4.5G ile bağladım. Uzun süredir mobil veri ile bilgisayar oyunu denememiştim. Ortalama 80-90 ping ile gayet akıcı oynadığımı fark ettim. Tabi ki kablolu bağlantıda, pingler 40‘lara kadar düşüyor. Yine de eski deneyimlerime göre kabul edilebilir olduğunu gördüm. Mobil bağlantı yükselen değer olmaya devam ediyor.

Akşam saatlerinde hız testi yaptım, 25-35 Mbps civarı bir indirme değeri görülüyordu. 4.5G için düşük ama merkezde yoğun saatlerde, bant genişliği bölünüyor. Bir an düşündüm; kablolarla uğraşmak yerine, neden mobil bağlantıya geçmeyelim. Mobil bağlantıda, büyük çoğunluk gibi belli bir kotayı kullanıyor. Fiyatlandırma ve tutarlılık açısından hala kablolu bağlantı üstünlük sağlıyor. Komşum mobil modem kullanıyor. 4.5G üzerinden, aylık 150 GB kotalı. Hayatından gayet memnun. Bu senaryoyu kendime uygularsam olur mu? Aylık ortalama 600-700 GB indirme yapan birisi için imkansız bir durum. Eskisi gibi stoklama derdimde yok. Bu değerlere sadece film izleme, oyun ve Windows güncellemeleri gibi temel işlerde ulaşıyorum. Ping faktörü de var. Benim gibi interneti severek kullananlar için biraz daha zaman var. 

5G geliyor haberleri çoktandır yapılıyor. Bazı ülkeler geçtiler bile. Kullandığım telefon LTE Cat 12 seviyesinde, 600 Mbps – 100 Mbps hızına kadar destekliyor. Şehir dışına yakın, sanayi bölgesinde bir test yaptım. Gece saatleri, 150 Mbps indirme, 46 Mbps yükleme gibi süper hızları görünce yüzümde şaşkınlık ile mutluluk arası ifade oluştu. Yoğunluğun az olduğu yerlerde yollar açık, ibreyi vurduruyor. 5G yakında aktif olacak, davullar çalıyor. Bu şahane hızlar heveslendirici olsa da, fiyatlar ve kota boğazlaması işleri baltalıyor. Yeni teknolojiler gelir ve ucuzlar, diye ümit ediyorum. Ama öyle olmuyor. Tutarlı internet, gecesi gündüzü aynı ve kopmayan bağlantı aranan özellikler. Kusursuzluk talep etmiyorum. Depremde hemen kesilen, akşamları yavaşlayan, biraz sert rüzgarda kopan bağlantıları geride bırakmak zor ama imkansız olmamalı.

Kaynaklar

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/cell-tower-5g-signal-wifi-dongle-5390644/
İnternet Hız Testi: https://fast.com/tr/