Vidalardaki Mavi Boya Neden Var? “Loctite”

Mavi yapistirici boyali bir kac vida.

Bazı elektronik cihazlarda veya motorla ilgili parçaları sökerken fark ettiğiniz boyalı vidaları merak etmişsinizdir. Titreşimli çalışan aletlerde: dizüstü bilgisayar, fanlar, motorlar, mekanik aksamlar v.b. mavi, kırmızı veya beyaz renkli bir kısmı boyalı vidalar kullanılır. Bu boya aslında bir yapıştırıcıdır. Sarsıntılı çalışan cihazların veya sıvı temas riski yüksek parçaları sabitlerken, vidalara bir miktar sürülür. Bu konuda en bilinen markalardan Loctite’ın vida gevşemezlik ve sabitleme ürünleri çok kullanılıyor. “Marka örnek olarak verilmiştir. Farklı markalarda tercih edilebilir.”

     Bir şeylerin içini açmayı seven biriyseniz, tornavida ve el aletleriyle yakınsınız demektir. Örneğin bir dizüstü bilgisayarda çok sayıda vida vardır. Bunları açmaya başladığınızda ilk çevirmede zorlanırsınız ve ilk diş attıktan sonra kolaylaşır. Vidayı tamamiyle çıkardığınızda genellikle mavi boyalı olduğunu görürsünüz. Yukarıda bahsettiğim gibi titreşimli bir cihaz olması zamanla vidaların gevşemesine ve yerinden çıkmasına neden olabiliyor. Fabrikada, vidayı sıkmadan önce bir miktar mavi boyalı vida yapıştırıcısı uygulanıyor. Bu sayede vida sabitlenmiş ve güvenli hale geliyor. Bu işlem teknik servis içinde fikir vericidir. Çok kolay açılan vidalar, cihaza daha önce müdahale edildiğinin göstergesi olabilir. 

     Sanayi alanında kullanımları da var. Özellikle gerilimli iki metal yüzeyi birbirine yapıştırmak için ısıtarak uygulanan türleri bulunuyor. Bu yapıştırıcılar sabitlemenin yanı sıra korozyona karşı da koruyuculuk sağlıyor.Pompa, vites kutusu, pres, paslanmaz çelik, alüminyum kaplama gibi bir çok yerde tercih ediliyor. Toz ve yağa karşı direnç göstererek koruyucu görevide beraberinde getiriyor.

     Son kullanıcı için gerekli bir ürün değil ama meraklılar, yapı marketlerde ve e-ticaret sitelerinde bulabilirler. Artık boyalı vidaların ne olduğunu öğrendiniz. Arkadaşlarınıza bu havalı bilgiyi satabilirsiniz. 

Kaynak

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.