İçeriğe geç

GeForce Now Nedir?

“Kötü Bilgisayar İle Oyun Keyfi!”

Bilgisayar Basindaki Bir Oyuncu

Bilgisayar oyunlarında elde ettiğimiz başarının temel kaynağı sistemin kalitesi ile doğrudan etkili. İnsan faktörü zamanla geliştirilebilir. Ama kötü sistemin zamanla gelişme şansı yok. Ülkemizde internet bağlantı kalitesi ve hızın yıllara göre arttığını görüyorum. Kusursuz seviyede olmasa da zamanında Kilobit’ler ile bağlanmış birisi olarak hayranlıkla izliyorum. Gecikme ve kopmalar, düzensiz bağlantının en büyük göstergesi. İyi bir bilgisayara sahip olamıyorsak, belki iyi bir internetimiz vardır. Kaçış yolu bulmak adına fırsat fırsattır. Eski veya düşük seviye donanımlı bir bilgisayara sahip oyuncular için çevrimiçi oyun oynamak Off-Road yapmak gibi zorludur. Uzakta ki iyi bir bilgisayar ile oynamak neden olmasın? Bizim adımıza oyunları hızlıca indirsin, anında tepki versin ve istediğimiz her yerden bağlanalım.

Geforce Now uzakta ki, iyi bilgisayar dostumuz olmayı vaat ediyor. Geforce Now arayüzü ile zaten sahip olduğumuz oyunları oynama fırsatı veriyor.

Üyelik

Geforce hesabı ile indirdiğimiz Geforce Now programına giriyoruz. Ücretsiz abonelikte tek kısıtlama bir saatlik oyun oynama süresi tanıması. Süre dolduktan sonra tekrar sıra alıp girebiliyoruz. Ücretli üyelikte, aylık 5.49€ ödeyerek, süre kısıtlaması olmadan, sıra beklemeden, RTX desteği ve 90 günlük ek ücretsiz abonelik elde ediyoruz. Deneme amaçlı, ücretsiz aboneliğe girdim.

Giriş

Kitaplığım, ve destekli oyunları gösteren bir ekran karşılıyor. Türkçe arayüz ve sadeliği hoşuma gitti. Experience benzeri bir tema zaten. Oyna dediğimizde öncelikle ağ testi yapıyor. Önerilen bağlantı 50 Mbps üzeri ve 40 ms altı, kaymak gibi bir internet istiyor. Benim bağlantım 33 Mbps ve 59 ms çıktı. Bu bağlantının 1280×720 60 FPS alabileceğini belirtiyor. Türkiye şartlarında iyi bir bağlantı olsa da, Nvidia sunucuları ile aramızda ki bağ böyle.

Oyunlar

Favori oyunlarım olan Battlefield, Need For Speed, Anthem, Titanfall gibi Origin oyunları yok. Steam kütüphanemde olan CS:GO, World Of WarShips, Warframe oyunlarına girmeyi denedeğim de World Of WarShips dışındakiler hata verdi. 500 den geriye doğru sayan sıraya girdim. 5-10 dk. Bekledikten sonra Steam hesabıma giriş görüntüsü karşıladı. Sanal uzak makinada Steam hesabımı girerek programı açmış oldum. Geforce Now oyunu indirmemi istedi. Tıpkı kendi bilgisayarımda oyunu yeniden indiriyormuşum gibi, ama süper hızda.

Mario Oyun Karekterleri Figurleri

Belli ki önceden hazırlanmış paket hemencecik kuruldu ve oynamak için aktif oldu.

HD çözünürlük kendini hemen belli ediyordu. Ayarlara baktığımda 1280×720 ve yüksek grafik seçili durumda açıldı. Ortalama 30-40 ms ping ve 75 FPS alıyordum. Yüksek çözünürlüğe alışan gözlerim ilk başta yadırgadı, ama ilkler heyecanlıdır. Gecikme açısından, sanki kendi bilgisayarımda oynuyormuş hissi yaratıyor. Ama FPS ve yarış oyunlarında böyle olmayacağı kesin. Birkaç raund oynadım. Eğer kötü bir bilgisayarım olsaydı mutlaka denerdim. Ülke ortalaması üzeri bir internet bağlantısına sahip olmak gerekiyor. Açıkçası şuan yetersiz oyun sayısı ve yüksek bant genişliği istemesi çekici gelmedi. Heveslendiren tarafı ileriye dönük gelişen teknoloji ile neler yapılabileceğinin bir demosu olarak, takip etmeye devam edeceğim.

Ekleme (1)
Yayın akış kalitesi, ayarlarından çözünürlük ve fps seçilebiliyor. Bağlantı kötü olsa bile yüksek kalite seçilebilir.

Hatırlatma: Yazıda kullanılan marka, model veya isimler örnek vermek amacıyla kullanılmıştır. Herhangi bir ürüne yönlendirme veya reklam amaçlı içerik yoktur.

Kaynaklar

Görsel Kaynağı (1): https://pixabay.com/photos/fortnite-computer-game-game-gamer-4129124/
Görsel Kaynağı (2): https://pixabay.com/photos/mario-luigi-figures-funny-colorful-1557973/
GeForce Now Resmi Web Sitesi: https://www.nvidia.com/tr-tr/geforce-now/