İçeriğe geç

Sınırsız Google Fotoğraflar Bitiyor!

Fotograf Ceken Kadin Fotografci

Şimdi gelen Google Fotoğraflar e-postası ile yıkıldım. Telefonumda, hunharca fotoğraf çekip ücretsiz olarak yedeklemenin vermiş olduğu keyif bitiyor. Her şeyin bir sonu var derler di, inanmazdım. 🙂 Orijinal ve yüksek kalite seçenekleri bulunan Google Fotoğrafların, ücretsiz ve sınırsız sunduğu yüksek kalite planı 1 Haziran 2021’de sonlanıyor. Her kullanıcıya 15 GB alan veren Google, yüksek kalite planında sınırsız alan sağlıyordu. Gelecek olan yeni düzende, yüklenmiş fotoğraflar silinmeyecek. Ancak yeni eklenecek fotoğraflar 15 GB’lık alandan kullanmaya başlayacak. Bu güzel hizmeti gelecekte anılarımıza daha fazla yer açmak için zorunlu bir adım olarak nitelendiriyorlar. Bana kalırsa bu hizmeti komple kaldırmak yerine, 15 GB’lık alanı, iş görür düzeyde arttırmalarını beklerdim. Sonuçta, sunulan hizmet sahibinin hakkıdır. Gelen e-posta aynı şekliyle aşağıda yer alıyor.

Google Fotoğraflar, kullanıma sunulmasından bu yana geçen beş yılı aşkın süre içinde fotoğraflarınızı yönetmek için kullanılan bir uygulama olmanın çok ötesine geçti. Nostaljik hissettiğinizde, anılarınızı tekrar yaşamak istediğinizde uğradığınız bir yere dönüştü. Artık Google Fotoğraflar, aralarında sizinkilerin de bulunduğu 4 trilyondan fazla fotoğraf ve videoya ev sahipliği yapıyor. Üstelik her hafta 28 milyar yeni fotoğraf ve video daha yükleniyor. Daha da fazla anıya kucak açmak ve Google Fotoğraflar’ı geleceğe hazırlamak için depolama alanı politikamızda yapacağımız bir değişikliği duyurmak istiyoruz.

1 Haziran 2021’den itibaren Yüksek kalite ayarında yedeklenen tüm yeni fotoğraf ve videolar, Google Drive ve Gmail gibi Google hizmetlerinde şu an olduğu şekilde, Google Hesabınızla birlikte sağlanan 15 GB’lık ücretsiz depolama alanında veya ek depolama alanı satın aldıysanız bu depolama alanlarında hesaba katılacak.

1 Haziran 2021’den önce Yüksek kalite ayarında yedeklemiş olduğunuz fotoğraf veya videolar bu değişikliğin kapsamında olmayacak ve Google Hesabı depolama alanınızda hesaba katılmayacak. Buna, Yüksek kalite ayarında yüklemiş olduğunuz mevcut tüm içeriğiniz dahildir.

Bunun önemli bir karar ve büyük bir değişim olduğunun farkındayız. Bu yüzden, size çok önceden haber vermek ve bu değişikliğe ayak uydurmanıza yardımcı olacak kaynakları sağlamak istiyoruz.

Şu an bir şey yapmam gerekiyor mu?

Hayır. Google Fotoğraflar’ı fotoğraf ve videolarınızı yedeklemek için kullanmaya devam edebilirsiniz. 1 Haziran 2021’den sonra size ulaşacağız ve depolama alanı sınırınıza yaklaştığınızda size hatırlatıcılar göndereceğiz. Çoğu kullanıcı yıllarca herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymayacak.

Ücretsiz 15 GB depolama alanım ne zaman dolacak?

Kotanıza ulaşmanıza ne kadar zaman kaldığını gösteren kişiselleştirilmiş bir tahmin oluşturduk. Bu tahmin; fotoğraf, video ve diğer içerikleri Google Hesabınıza ne sıklıkta yedeklediğinizi dikkate alıyor.

Depolama alanımı yönetmek için ne yapabilirim?

1 Haziran 2021’de yeni bir depolama alanı yönetimi aracını kullanıma sunacağız. Bu araçla karanlık, bulanık çıkmış veya başka nedenlerle istemeyeceğiniz içerikleri kolayca bulup silebileceksiniz. Kullanıma sunulduğu bölgelerde Google One üzerinden daha fazla depolama alanı satın almanız da mümkün.

Anılarınızı Google Fotoğraflar’da güvenle depolamayı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu değişiklik, fotoğraf depolama alanına yönelik artan talebi karşılamamıza ve Google Fotoğraflar’ı geleceğe hazırlama konusuna odaklanmamıza yardımcı olacak. Bu değişiklikle ilgili daha fazla bilgi edinmek için ilgili Yardım Merkezi makalemize veya Blog Yayınımıza göz atın.

Teşekkür ederiz,

Google Fotoğraflar Ekibi

Kaynaklar

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/photographer-tourist-snapshot-407068/
Google Fotoğraflar Yardım: https://support.google.com/photos/answer/10100180?hl=tr