İçeriğe geç

Neresinden Tutarsan Tut Corona

Ozel Kiyafet Ve Maske

Neresinden Tutarsan Tut! Corona

Hastalıklar, insanlık tarihi boyunca geleceğimizi tehdit etti. Zafer adına verilen kayıplara rağmen, kendimizi toplamayı başardık. Derler ya! “Dost, kötü günde belli olur.” Gerçek ile dayatmanın farkını gördük. Uydurma gerçekler ile varılacak yerin; balonun ucundaki, iğne olduğunu anladık. Sağlık uzmanı değilim. Ama fikir yürütebilen biriyim. Çin’de fark edilen ve tüm dünyayı ele geçirmeye çalışan, Corona (COVID-19) virüsü çok hızlı değişiyor. Yeni Korona adını alıyor. 

Teori üstüne teoriler dönüyor: “Laboratuvar ortamında yapıldı. Biyolojik silah olarak kullanıldı. Yarasadan bulaştı. Havalar ısınınca biter…” Sayısız söylemler.
Yetkililer, ilk aşamada akciğere saldırdığı ve doku hasarına yol açtığını belirtiyor. Yüksek ateş ve nefes darlığı da belirtiler arasında. COVID-19‘a yakalanmış bir doktor: kendisinde belirtilerin, çok geç ortaya çıktığını belirtiyor. Grip ile benzer belirtiler, net bir gösterge sayılmıyor. Her ateşi çıkana veya öksürene Corona demek, panik oluşturur. Belirti gösteren kişilerin toplumun arasına karışmaması ve maske takarak, çevresini korumalıdır. 

En büyük önlem olarak, elleri bol köpüklü sabun ile yıkamak ve alkol oranı yüksek dezenfektan kullanmak gösteriliyor. Sık temas edilen yerlerin (kapı kolları, koltuklar, trabzanlar, masalar v.b.) temiz tutulması önem arz ediyor. Ayrıca parçacık yaymamak için, öksürürken veya hapşırma sırasında ağzı peçete ile kapatmak doğru davranıştır. Bütün bunları zaten biliyoruz. Sıra Virüs fırsatçılarına geldi. Kolonyanın, COVID-19‘u zayıflattığı veya öldürdüğü söylendiği günden itibaren, fiyatlar uçuşa geçti. Yedi liraya satılan 400ml’lik kolonyaya, elli lira fiyat yazanlar var. Marketlerin temizlik ürünleri rafları boşaldı. Kolonya, peçete, dezenfektan, tuvalet kağıdı gibi ürünlerde stok sıkıntısı yaşandığı haberleri geliyor. Bir günde depoların boşalmayacağı kesin. Böyle zamanlarda, virüsten çok bencillik önce geliyor. 

Okullarda eğitime ara verildi. Yurtdışı seyahatleri kısıtlı, devam ediyor. Birçok ülke sınırları kapattı. Toplantı, maç, konser gibi etkinlikler ertelendi. Şirketler; ofiste bulunması şart olmayan personellerin, evden çalışabilmesi için planlamalarını yaptılar. Girişlerde sıcaklık ölçümü, dezenfektan kullanımı ve maske takılması, ilk bariyeri oluşturuyor. Haziran ayında COVID-19’un kırılacağını söyleyen bilim insanlarına karşı görüş olarak, sıcak ülkelerde Corona Virüs’ün yayılması örnek gösteriliyor. Durum şöyle ki bu virüs, oldukça dayanıklı ve hızlı yayılıyor. Şüpheli hastalara bir metreden yaklaşmayın uyarısı, iki metreye çıkarıldı. Toplumca mücadele edilmesi gereken bir konu. Bir kişinin hatası yüzlerce kişiyi etkileyebilir. Karşılıklı anlayış, sağlıklı beslenme ve temizlikten başka çaremiz yok. 

Kaynaklar

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/covid-19-coronavirus-dystopia-4987797/
Dünya Sağlık Örgütü: https://www.who.int/