İçeriğe geç

Log Defteri Nedir?

Masa Uzerinde Kitaplar Ve Kalem

Log Defteri Nedir?

Log” İngilizce bir kelimedir. Türkçe karşılığı; günlük, kayıt, kütük ve seyir defteri gibi anlamlara gelir. Kullanıldığı yerler oldukça çeşitli olmakla birlikte, mantığı benzerdir. Bilişim sektöründe, “Loglamak, log tutmak” şeklinde kullanılır. Verilerde ki günlük değişimleri kayıt etmektir. Gemilerde seyir defteri anlamında kullanılır. “Log Book” tam anlamıyla kullanmak için tercih edilebilir. Sadece “Log” ifadesi de yeterli görülür.

Kayıt tutmak, yüzyıllardır düzenli olarak devletlerin ve şirketlerin yaptığı uygulamadır. Kayıt tutmanın en büyük önemi, gelecekte başvurmak için en güvenli kaynak olmasıdır. Karşımıza çıkan sorunları çözmek için, geçmişe dönük bilgi sağlar. Zamanında doğru olarak görünen, yanlışların farkına varılmasını sağlar.

Log tutmanın, getirdiği diğer bir görev de veri güvenliğidir. İçeriğinde gizli bilgiler olabilir. Uzun yıllar bunların güvenli şekilde saklanması gereklidir. İster dijital ister fiziki bir defter olsun, mantığı aynıdır. Belli zaman dilimlerinde gerçekleşen olaylar, arızalar ve çözüm için yapılanlar yazılır. Bazen sadece olanlar yazılır. Yorum ve çare katılmaz.

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/books-notepad-pen-education-690219/