Multimetre Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Tavsiyeler

Elinde dijital multimetre tutan teknisyen

Multimetre eski adıyla AVOmetre; gerilim(Volt), akım(A), direnç(Ω), kapasite(f), sıcaklık(°) gibi değerleri ölçen cihazlardır. Günümüzde analog multimetreler özel ihtiyaçlar dışında, yerlerini dijital multimetrelere bırakmışlardır.

Evde hobi amaçlı olsun, atölye veya teknik servisler olsun, bir çok alanda kullanılabilen modelleri vardır. Fiyatları; kalite, özellik ve markalara göre değişkenlik gösterir.

Dijital Multimetre Seçerken/Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Noktalar

 • Yapılacak veya ileride yapılabilecek işler düşünülerek, özellikler belirlenmeli.
 • Giriş seviyesi cihazlarda kondansatör, ısı ve otomatik ayar gibi özellikler bulunmayabilir.
 • Eğer sık sık ölçüm yapıyorsanız otomatik kalibre ayarlı cihazlar zaman kazandırır. Örneğin; gerilim(Volt) ölçümü yapılacaksa, manuel cihazlarda, ölçülecek gerilime uygun kademeye alınır. Otomatik ayarlı cihazlarda, sadece gerilim modu seçilir. Otomatik aralığı kendisi ayarlar.
 • True RMS özellikli cihazlara öncelik verilmeli. True RMS nedir? Aşağıya açıklamasını ekleyeceğim.
 • Ekran aydınlatmasının olması, karanlık çalışmalarda avantaj sağlar.
 • 9V pille çalışanlar yerine, AAA 1.5V veya AA 1.5V kalem pille çalışanlar kolaylık sağlar. Evet 9V pilde marketlerde bulunabiliyor. Maliyet ve pratiklik açısından benim tercihim, kalem pilli olanlardır.
 • Hassasiyet ve doğruluk, hayati önem taşır. Uzun kullanımlarda gerçek değerleri, sağlamaktan şaşmamalı.
 • Piyasada çok satılan markalara örnek vermek gerekirse; Fluke, Proskit, Unit, TT Technic… sayabiliriz.
 • Yanlış ölçüme karşı korumalı ve toleranslı olmalıdır.
 • Propların sağlam ve ince uçlu olması çalışma alanında avantaj sağlar.

Ölçü aleti, tamir ve bakım işlerinde olmazsa olmaz ekipmandır. Ucuza kaçmak, olası riskleri göze almak demektir. Bir çok uygun fiyatlı marka, üstün özellikler sunuyor. Ancak güven ve uzun ömür için ucuz da olsa, gerçekçi ürünlere yönelmek mantıklı olandır.


True-rms cihazı (rms = kare ortalamalarının kökü) alternatif akımı (AC) veya AC gerilimini ölçebilen üç araçtan biridir:

 1. True-rms dijital multimetreler (veya pens metre)
 2. Ortalama tepkili dijital multimetre (veya pens metre)
 3. Osiloskop

Yalnızca ilk ikisi yaygın olarak kullanılır ve her ikisi de standart (saf AC) sinüs eğrisi şeklinde dalga biçimlerini doğru bir şekilde ölçebilir.

Gercek rms ve kayiplar

Ancak true-rms yaygın olarak tercih edilir çünkü hem sinüs eğrisi şeklindeki hem de sinüs eğrisi şeklinde olmayan AC dalga biçimlerini doğru bir şekilde ölçebilen sadece budur. Sayfanın üst kısmındaki çizimlere bakın.

 • Sinüs eğrisi şeklinde (sinüs) dalgalar : Saf, bozulmasız, tepe ve dip noktalar arasında simetrik geçişli.
 • Sinüs eğrisi şeklinde olmayan dalgalar: Bozulmuş, düzensiz örüntüleri olan dalgalar: dalgalanmalar, darbe katarları, kareler, üçgenler, testere dişi dalgalar ve diğer dağınık ya da açılı dalgalar.

Daha önce de belirtildiği gibi, rms = kare ortalamasının kökü. Formülü kavramak biraz zor olsa da rms esas olarak bir AC dalga biçiminin eşdeğer doğru akımını (DC) hesaplar . Daha teknik bir ifadeyle, herhangi bir AC dalga şeklinin “efektif” veya DC ısı değerini belirler.

Ortalama tepkili ölçüm cihazı saf sinüs eğrisi şeklindeki dalgaları doğru olarak ölçmek için ortalamalı matematik formüllerini kullanır. Sinüs eğrisi şeklinde olmayan dalgaları belirsiz bir doğrulukla ölçebilir.

Daha sofistike bir true-rms ölçüm cihazı hem saf dalgaları hem de daha karmaşık, sinüs eğrisi şeklinde olmayan dalgaları doğru olarak ölçebilir. Dalga biçimleri, değişken hızlı sürücüler ya da bilgisayarlar gibi doğrusal olmayan yükler tarafından bozulabilir. Bozuk dalgaları ölçmeye çalışan bir ortalama ölçüm cihazının hesaplamaları %40 düşük veya %10 yüksek olabilir.

True RMS açıklaması, https://www.fluke.com/tr-tr’dan alıntılanmıştır.


Hatırlatma: Yazıda kullanılan marka, model veya isimler örnek vermek amacıyla kullanılmıştır. Herhangi bir ürüne yönlendirme veya reklam amaçlı içerik yoktur.

Bağlantılar

Fluke
Proskit
Vikipedi
Mavi Boyanmış Vida Nedir?

Paylaş

“Multimetre Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Tavsiyeler” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.