İçeriğe geç

Günde Kaç Adım Atmalıyız?

Hareketli Kalmak

Yolda ki Adimlar

Herkes bir şekilde hareket etmek zorunda. İşte, okulda veya evde; günlük yaşamda sürekli oturmuyoruz. Yeni yaşam tarzı, salgınlar ve kolay ulaşım, hareket fırsatımızı azalttı. Kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam için temel hareketliliği sağlamak gerekiyor. Bunu kurallara bağlamak stres yaratabiliyor. Günde en az beş bin adım atmanın faydalı olduğu görüşü hakim. Telefonlarda ki adım sayar uygulaması veya akıllı bileklikler ile takip etmek kolay hale geliyor. İş yaşamımda özel bir çaba sarf etmeden, günde beş bin adımı rahatlıkla dolduruyorum. Ekstra yürüyüş yaparak on bine tamamlıyorum. Özellikle yemeklerden otuz dakika sonra, sindirimi hızlandırıyor. Kendimi şartlamak yerine, bir şey lazım olduğunda araçla gitmek yerine yürümeyi tercih ediyorum. On bin adıma tamamlamak için kendimi zorlamak çok sıkıcı. Bunun yerine hareket etmek için kendime iş çıkarıyorum. Yüz metre ileride ki markete gitmek yerine beş yüz metre de olana gidiyorum. Adım sayar, haftalık ve aylık takiplerde, yani istatistiği tutmak için faydalı. Yoksa, “Beni kırbaçlama aracı değil.”

Yürüyüş Mü? Koşu Mu?

Normal yürüyüş her yaş grubunun yapabileceği bir aktivite. Kalori yakmak ve nabız yükseltmek için tempoyu arttırmak gerekli. Tabi ki sağlık durumunuz ve vücut yapınızın izin verdiği ölçüde. Yürüyüşün toplamında ara ara tempoyu arttırmak ve ter atmak güzel olur. Sürekli yarışırcasına koşmak herkesin harcı değil. Benim uyguladığım yöntem: Otuz dakikalık bir yürüyüş yapıyorsam, on veya on beş dakikasında tempolu ilerlemek. Zaten uygulamalarda bu konuda yardımcı oluyor. Yine de yüzde yüz bel bağlamamak lazım. Yanılma payı vardır.

Evde Yürüyüş Yapılır Mı?

Dışarıya çıkamadığınızda evde yürümek, oturmaktan iyidir. Evde nereye yürüyeceğim? Demeyin. Temizlik yapmak, eşyaları düzenlemek, merdiven inip çıkmak kendinizi iyi hissetmenizde destek sağlıyor. Kendini temizliğe veren insanların oldukça fit olduklarını görüyorum. İmkanı olanlar koşu bandı kullanıyorlar. Ancak bu işin uzmanları, koşu bandının sürekli aynı tarzda hareketin, çeşitli rahatsızlıklara zemin hazırladığını söylüyorlar. Doğal hareket, rutin hareketten daha işlevli. Farklı kasların çalışması için egzersiz desteği olmazsa olmaz.

Yürüyüş Yapamadım. Ne yapayım?

“Bugün yağmurlu bir hava var. Yürüyüş yapamadım.” Bunlar boş oturmak için bahane değil. Eğilmek, ağırlık kaldırmak, mekik, bacak çekmek gibi bir çok egzersiz yolları var. Kendinize uygun hareketleri seçip, uygulayın. Yarım saatlik yürüyüşün yerini tutacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Profesyonel Destek Almaktan Zarar Gelmez.

Bireysel olarak, bir yere kadar gelebiliyoruz. Ancak yaptığımızın doğru olup olmadığını, öğrenmek gerekli. Kişiden kişiye değişen vücut çalışma sistemine göre, program uygulamak daha doğru. Uzun yıllardır fitness ve antrenman yapan insanlar var. Kararsız kaldığımız zaman, profesyonel eğitmenlerden destek almak akıllıca olur. Profesyoneller, vücut yapınıza ve iş hayatınıza uygun beslenme ve egzersiz programları yapabilirler. Egzersiz ve beslenmede yapılan yanlışları görmeye yardımcı oluyorlar. Youtube’dan video izleyerek bir yere kadar ilerleniyor. Her hareketin kendime uygun olmadığını gördüm.

Sağlıklı ve hareketli bir yaşam dilerim.

Kaynaklar

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/step-path-shoes-sole-direction-780896/
Google Fit Uygulaması: https://www.google.com/fit/