İçeriğe geç

Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları (Güncel)

Bilgisayar Donanimlari

Bilgisayarın performansı, donanımı ile direk bağlantılıdır. Yüksek donanıma sahip bir çok bilgisayar kullanıcısı, yanlış kullanım nedeniyle tam verim alamıyor. Burada yazdıklarımı biliyor olabilirsiniz. Yine de hatırlatmakta fayda var. Ayrıca uygulamada yapılacak hatalara karşı önleminizi alın. Yedekli çalışın. Giriş düzeyi kullanıcı iseniz profesyonellerden yardım alın.

Gereksiz Veya Kullanmadığınız Şeylerden Kurtulun.

İhtiyacınız olmayan programları, dosyaları ve oyunları kaldırın. Uzun süredir kullanılmayan programlar gereksiz yer tutar. Arkaplanda çalışabilir. İşlem yükü getirir.

Güncel Kalın

Windows güncellemelerini açık tutun. Gelen yamalar her zaman iyi şeyler getirmeyebilir. Yinede bir çok açığı kapatır. Performans iyileştirmeleri sağlar. Güvenlik için vazgeçilmezdir.

Antivirüs Şart Mı?

Windows’un içinde yerleşik gelen, güvenlik yazılımı, güncel olduğu sürece yeterli görülmektedir. Yıllardır ek bir antivirüse ihtiyaç duymadım. Bilgisayarı sizin dışınızda kişiler kullanıyorsa ilave güvenlik sağlayabilirsiniz. Dikkatsiz kullanıcılar virüs bulaştırma da ustadırlar. Güvenlik yazılımlarının performansa azda olsa, olumsuz etkisi olabileceğini unutmayın.

Sürücüleri (Driver) Güncelleyin.

Donanımların düzgün çalışması için, sürücülere ihtiyaçları vardır. Sürücü güncellemeleri Windows veya sürücü araçları ile otomatik indirilebilir. Mobil cihazlarda yerleşik güncelleyiciler (Updater) bulunur. Ek işlem yapmadan güncellemeleri indirir ve kurarlar.

Masaüstünü Temiz Tutun.

İş güç yoğunluğundan ana ekranınız dağınık olabilir. Boş zamanlarınızda klasörleme ve dosyalama yapmak kullanımı kolaylaştırır. Aynı veya benzer dosyaları/belgeleri bir yere toplamak hafıza ulaşımında kolaylık sağlar. Adresleme sisteminde, bilgisayar yakın olan verilere daha hızlı ulaşır.

Tozları Süpürün.

Kasa tipi bilgisayar kullanıcıysanız, biraz da eliniz yatkın ise tozlardan kurtulun. Biriken toz ve kirler bilgisayarın ısınmasına neden olur. Elektrikli süpürgenin itiş modunda veya kompresör tarzı hava üfleme cihazı ile donanımlara fazla yaklaşmadan temizlik yapın. Yanlış birşey yapacağınızı düşünüyorsanız, mobil cihaz ise veya garantisi devam eden ürün ise yetkili servislerden destek alınız.

Donanım Yükseltin. (Upgrade)

Depolama birimi olarak SSD’ye terfi etmek, mekanik harddisk’lere göre yüksek hız kazandırır. Ram yükseltmesi de hız ve akıcılığa katkı sağlar. Bilgisayarınızda uygun slot olup olmadığını markanın desteğinden öğrenebilirsiniz. Garanti kapsamında ki ürünlerin, montaj için açılması kapsam dışı bırakabilir. Yetkili servise danışabilirsiniz.

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/computer-fan-wires-parts-inside-893226/