Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları (Güncel)

Masa uzerinde laptop ve cep telefonu.

Bilgisayarın performansı, donanımı ile direk bağlantılıdır. Yüksek donanıma sahip bir çok bilgisayar kullanıcısı, yanlış kullanım nedeniyle tam verim alamıyor. Burada yazdıklarımı biliyor olabilirsiniz. Yinede hatırlatmakta fayda var. Ayrıca uygulamada yapılacak hatalara karşı önleminizi alın. Yedekli çalışın. Giriş düzeyi kullanıcı iseniz profesyonellerden yardım alın.

İhtiyacınız olmayan programları, dosyaları ve oyunları kaldırın. Uzun süredir kullanılmayan programlar gereksiz yer tutar. Arkaplanda çalışabilir. İşlem yükü getirir.

Windows güncellemelerini açık tutun. Gelen yamalar her zaman iyi şeyler getirmeyebilir. Yinede bir çok açığı kapatır. Performans iyileştirmeleri sağlar. Güvenlik için vazgeçilmezdir.

Windows’un içinde yerleşik gelen, güvenlik yazılımı, güncel olduğu sürece yeterli görülmektedir. Yıllardır ek bir antivirüse ihtiyaç duymadım. Bilgisayarı sizin dışınızda kişiler kullanıyorsa ilave güvenlik sağlayabilirsiniz. Dikkatsiz kullanıcılar virüs bulaştırma da ustadılar. Güvenlik yazılımlarının performansa azda olsa, olumsuz etkisi olabileceğini unutmayın.

Donanımların düzgün çalışması için, sürücülere ihtiyaçları vardır. Sürücü güncellemeleri Windows veya sürücü araçları ile otomatik indirilebilir. Mobil cihazlarda yerleşik güncelleyiciler (Updater) bulunur. Ek işlem yapmadan güncellemeleri indirir ve kurarlar.

İş güç yoğunluğundan ana ekranınız dağınık olabilir. Boş zamanlarınızda klasörleme ve dosyalama yapmak kullanımı kolaylaştırır. Aynı veya benzer dosyaları/belgeleri bir yere toplamak hafıza ulaşımında kolaylık sağlar. Adresleme sisteminde, bilgisayar yakın olan verilere daha hızlı ulaşır.

Kasa tipi bilgisayar kullanıcıysanız, biraz da eliniz yatkın ise tozlardan kurtulun. Biriken toz ve kirler bilgisayarın ısınmasına neden olur. Elektrikli süpürgenin itiş modunda veya kompresör tarzı hava üfleme cihazı ile donanımlara fazla yaklaşmadan temizlik yapın. Yanlış birşey yapacağınızı düşünüyorsanız, mobil cihaz ise veya garantisi devam eden ürün ise yetkili servislerden destek alınız.

Depolama birimi olarak SSD’ye terfi etmek, mekanik harddisk’lere göre yüksek hız kazandırır. Ram yükseltmesi de hız ve akıcılığa katkı sağlar. Bilgisayarınızda uygun slot olup olmadığını markanın desteğinden öğrenebilirsiniz. Garanti kapsamında ki ürünlerin montaj için açılması kapsam dışı bırakabilir. Yetkili servise danışabilirsiniz.

Paylaş

“Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları (Güncel)” hakkında 2 yorum

  1. macler bu antivirüs konularında çok iyi genel olarak virüs vb şeyler windows platformlarına göre uyarlandığı için rahat bir kullanıma sahip oluyorsunuz. son zamanlarda gördüğüm windows pclerde kurulu antivirüs programları gerçekten sistemin yarısını duman ediyor. çok hantal yapıdalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.