İçeriğe geç

Zirveye Giden Yol

Sürekli koşuşturma ve telaş içerisindeyim. Daha iyi olanı ve en iyi olanı yakalamaya çalışıyorum. Bu iç güdüye haksızlık edemeyeceğim. Şartlar ömür boyu aynı kalmıyor. Zor zamanlarda, konforlu yaşam için biriktirmek gerek. Sistem bunun üzerine dönüyor. Ender kişiler, az çaba ile çok şeyler elde ediyor. Dışarıdan öyle göründüğünü biliyorum. İşime nasıl gelirse öyle hayal ediyorum.

“Her zaman daha iyisi vardır. Peki zirvesi var mıdır?”

Durdum ve geriye doğru bakıyorum. Geçmişim çok mu iyi? Veya çok mu kötü?
Bugüne bakıyorum. Hangi alanlarda üzerine koymuşum. Nerelerde ilerleyememişim. Toplamına baktığımda üzerine koyduğum noktalar daha fazla. Bu aslında herkes için böyle. Kimse yerinde saymıyor. Bir şekilde bir yola giriyor.
Başarısız olduğum noktaların üzerine gidebilirim. Onlarla kavga edebilirim. Tekrar tekrar deneyebilirim. Bunun için zaman yok. İyi olduğum veya başarılı kabul edildiğim alanları zirveye taşımak daha kolay olur. Zirveye ulaşmak için dolambaçlı ve zorlu yollardan geçmek şart mı? İyi olduğum konu bana zor gelmeyecektir. Başarısız olduğum konular belli ki benim yetersizliğimden değil, bana uygun olmayışından.

Hayatın uzmanlık sınavı var mı? Sınava girmek gerekmiyor. Kendini iyi hissettiğin işi yapmak zaten seni zirveye taşıyor. Bu yazıyı düşünürken, kendimde öğütler çıkarıyorum. Çok ilginç geliyor. Bir insan sadece düşünüyor ve sonuçlara varıyor. Kendimi tanımak için uzun zaman harcadığım kesin. Bunu kabul etmek için daha çok zaman harcamaya gerek yok. Kabullen ve en iyi olduğun yerde ol.

Bir dağa tırmanış yolunda, sürekli yükselmeyiz. Bazen alçalırız ve tekrar yükseliriz. Aşağı doğru inerken umutsuzluğa kapılmak yerine, zirvenin hayali ile hayata tutunurum. Bunu yazmak kolay. İnsan desteklenmek ister. Yaptığı işin doğru olduğunun kanıtlanmasını ister. İnişler bunları düşünmek için güzel fırsatlardır. Kendime vakit ayırırım. Bir kaç arkadaşın fikrinin sorarım. Beni tanıyan az sayıda arkadaşlarım dürüst oldular. Çöküş için bir neden olmadığını ve yükselmek için gerekli güce sahip olduğumu tekrar hatırlattılar. Bunun değeri bende çok ayrıdır.

Şimdi gücümün tekrar sınırlarını zorlama zamanı. Hedeflerim için biraz orantısız güç kullanacağım. Kusura bakmasınlar. Damlaya damlaya göl olmasını bekleyemeyeceğim. O gölün içerisinde yüzeceğim ve nasıl yaptın bunu diye soranlara vereceğim tek öğüt; doğru arkadaşlar edinin ve gücünüzü doğru yere odaklayın.